تبلیغات
وبلاگ علمی دانشجویان مهندسی صنایع غذایی شیراز(88) - تولید كنسرو لوبیا چیتی در سس
 
وبلاگ علمی دانشجویان مهندسی صنایع غذایی شیراز(88)
میزی برای کار،کاری برای تخت،تختی برای خواب ،خوابی برای جان،جانی برای مرگ،مرگی برای یاد،یادی برای سنگ!!!!!!!این بود زندگی!!!؟؟؟
 
 
جهت تولید کنسرو لوبیا چیتی یکی از پارامتر های بسیار مهم واریته لوبیای مصرفی است که با توجه به آن بایستی زمانهای خیساندن و آنزیم بری و پخت نهایی را تنظیم نمود.
در ضمن لوبیایی مناسب است که دارای پایین ترین درصد میزان اضافات و مواد خارجی شامل خار و خاشاک و سنگ و دانه شکسته و کپک زده و...باشد و ازنظر رنگ و اندازه یکدست بوده و از نظر قدرت جذب آب حداقل یک برابر پس از ۱۸ ساعت خیساندن باشد.مراحل تولید کنسرو لوبیا چیتی در سس را به طور فهرست وار میتوان بدین شرح نام برد فقط ذکر این نکته ضروری است که هر کدام از این مراحل میتواند به صورت دستی و یا اتوماتیک (توسط دستگاه) انجام پذیرد:
۱
-تمییز کردن دانه ها:
شامل بوجاری برای جداکردن ساقه و برگ و الک کردن و حذف دانه های ریز و درجه بندی و حذف دانه های ناسالم و غیر استاندارد
۲-شستشو و خیساندن(خیساندن در آب ولرم به مدت ۱۴ تا ۱۸ ساعت)معمولا دانه های لوبیا در وانهای بزرگ استیل یا ظروف مناسب خیسانده شده وطی زمان خیساندن ترکیبات نفاخ و مضر لوبیا در آب حل شده و همراه آب خارج میگردد.
۳-آنزیم بری:این عمل توسط دیگهای آب جوش و یا دستگاه انجام گرفته و در صورتی که زمان خیساندن لوبیا ها کافی نبوده باشد میتوان زمان آن را افزایش داد ولی بایستی توجه داشت که حرارت اضافی باعث نرم شدن بیش از حد بافت و حتی خارج شدن نشاسته از لوبیا میگردد.
۴-بازرسی دانه های بلانچ شده:دانه های بیرنگ و چروکیده و ناسالم و معیوب در این مرحله جداسازی میشوند.
۵- پرکردن لوبیاها در قوطی:با احتساب میزان جذب آب در مرحله پخت نهایی(استرلیزاسیون)و ظرفیت قوطی و رعایت فضای خالی بالای قوطی لوبیا در قوطی پر میشود.
۶-پرکردن سس در قوطی:معمولا به صورت داغ و در دمای ۹۰ درجه صورت میگیرد.(Hot Filling)
۷-هواگیری داخل قوطی:۳ دقیقه عبور از تونل هواگیری توصیه میگردد.
۸-دربندی:کنترل مشخصات دربندی بایستی به طور مرتب صورت گیرد
۹-فرآیند حرارتی:بایستی بلافاصله پس از مرحله دربندی و تا زمانی که هنوز قوطیها داغ هستند صورت گیرد و بدیهی است زمان آن تابع سایز قوطی و درجه حرارت اولیه و غیره میباشد.توصیه میگردد در صورتی که زمان خیس خوردن لوبیا و یا بلانچینگ و یا نوع لوبیا در صورتی که دارای بافت سفت بوده از زمان پروسس حرارتی بیشتر استفاده نمود.
۱۰-سرد کردن قوطیها:پس از فرایند حرارتی بایستی قوطیها را به نحو مطلوب با استفاده از آب مناسب و بهداشتی سرد نمود.(۳۸درجه-به نحوی که حرارت آن پشت دست را نسوزاند)
۱۱-انتقال به انبار قرنطینه :پس از خشک کردن جدار قوطیها و کد گذاری قوطیها کارتن گیری شده و تا پایان انجام آزمایشات واحد کنترل کیفیت و گرفتن مجوزبه انبار قرنطینه منتقل میگردد
۱۲-بسته بندی نهایی :پس از صدور مجوز ترخیص توسط آزمایشگاه قوطیها برچسب گذاری شده و پس از چاپ تاریخ تولید و تاریخ مصرف و سزی ساخت بسته بندی نهایی صورت گرفته و محصول نهایی روانه بازار مصرف میگردد.

نوع مطلب : تخصصی، 
برچسب ها :
درباره وبلاگ


علوم و صنایع غذایى به‏مجموعه‏اى از علوم و فنون اطلاق مى‏شود كه كیفیت فیزیكى، شیمیایى و بیولوژیكى محصولات كشاورزى اعم از گیاهى و دامى را از لحاظ تبدیل و نگهدارى موردتوجه قرار داده و امر جمع‏آورى، عمل‏آورى، تبدیل، تكمیل و نگهدارى و حمل و نقل این محصولات را مورد بررسى قرار مى‏دهد.

مدیر وبلاگ : علی بهزادی
جستجو

آمار
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
Google PageRank Checker