تبلیغات
وبلاگ علمی دانشجویان مهندسی صنایع غذایی شیراز(88) - پرویبوتیک ها تکنولوژِی برتر مواد غذایی
 
وبلاگ علمی دانشجویان مهندسی صنایع غذایی شیراز(88)
میزی برای کار،کاری برای تخت،تختی برای خواب ،خوابی برای جان،جانی برای مرگ،مرگی برای یاد،یادی برای سنگ!!!!!!!این بود زندگی!!!؟؟؟
 
 
پروبیوتیک چیست؟
کلمه پروبیوتیک از کلمه یونانی به معنی برای زندگی گرفته شده است،پروبیوتیک ها معمولا یک یا مخلوطی از چند میکروارگانیسم هستند که چنان چه توسط انسان یا حیوان مصرف شوند،می توانند با بهبود خصوصیات میکروفلور گوارشی میزبان اثرات سودمند بسیار زیادی را اعمال نمایند.
پروبیوتیک ها به تحریک رشد باکتری های مفید روده و یا به کاهش بیماریزایی میکروب های مضر کمک می کنند و مکانیسم عمل آنها متکی به جایگزینی و زنده ماندن آن ها در دستگاه گوارش است. روده انسان حاوی تقریبا 100 تریلیون باکتری زنده است که همگی آنها با هم فلور میکروبی روده را به وجود می آورند، این باکتری ها شامل انواع مفید،مضر و خنثی هستند. باکتری های مفید در تولید ترکیبات مورد نیاز بدن مانند ویتامین ها و
اسیدهای آلی نقش موثری به عهده دارند. در مقابل، باکتری های مضر ترکیبات سمی و سرطان زا تولید می کنند. بنابراین اگر باکتری های مضردر روده غالب بشوند نه تنها ترکیبات مغذی و ضروری تولید نمی شوند بلکه میزان ترکیبات مضر نیز افزایش می یابد.
فلور میکروبی روده وابستگی زیادی به ماده غذایی مورد استفاده شخص دارد،بنابراین می توان فلور میکروبی روده را تغییر داد و میکروب های مفید را جایگزین انواع مضر آن کرد. در واقع استفاده از میکروب های زنده برای افزایش سلامت انسان موضوع جدیدی نیست و هزاران سال است، مردم ازمواد تخمیری به ویژه فرآورده های لبنی حاوی میکروب های مفید مانند ماست، پنیرو... استفاده می کنند.
   
پروبیوتیک ها چگونه عمل می کنند ؟
پروبیوتیک ها به طرق مختلفی بر سلامت فرد اثر می گذارند. این میکروارگانیسم ها می توانند در ناحیه روده با تولید اسید های آلی و مواد ضد میکروبی مانع رشد باکتری های بیماریزا شوند. اسید های آلی تولید شده می توانند به عنوان یک منبع انرژی مورد استفاده سلولهای روده قرار گیرند. تولید ویتامین ها بخصوص ویتامینk وB از دیگر خصوصیات قابل توجه آنهاست. لاکتوباسیلوس ها و وبیفیدوباکترها در محصولی مانند ماست می توانند قابلیت هضم پروتیین و میزان دسترسی بیولوژیکی کلسیم،آهن،مس،فسفر،روی و منگنز را افزایش دهنداز سوی دیگر،گزارش شده است پروبیوتیک ها می توانند میزان کلسترول سرم خون را کاهش دهند. جلوگیری از التهاب معدی، روده ای حاد و انواع اسهال از دیگر فواید مصرف پروبیوتیک هاست. ثابت شده محصولات تخمیری شیر و باکتری های اسید لاکتیک موجود در آن برسیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارند و مقاومت بدن را در مقابل عفونت،سرطان وحساسیت افزایش می دهند. پروبیوتیک ها می توانند عوارض سوء هضم لاکتوز را که یکی از مهمترین عوامل محدود کننده مصرف شیر است،کاهش دهند. میزان آنزیم تجزیه کننده لاکتوز(قند شیر) در روده برخی افراد ناکافی است به همین علت نمی توانند لاکتوز را هضم و جذب کنند.
این موضوع باعث می شود در این افراد پس از مصرف شیر،نفخ،گرفتگی عضلات شکم و اسهال بوجود آید.باکتری های پروبیوتیکی می توانند با تجزیه لاکتوز و تولید آنزیم تجزیه کننده آن، از بروز این عوارض جلوگیری کنند.
در حال حاضر فرآورده های پروبیوتیکی مختلفی در جهان تولید و عرضه می شوند. انواع نوشیدنیهای پروبیوتیک شیر،انواع پنیر،دوغ،ماست نوشیدنی،ماست سفت یا همزده،بستنی ،خامه ترش،شیر بدون چربی و نوشیدنی های به دست آمده از دوغ کره از جمله این محصولات هستند.ماست های پروبیوتیک علاوه بر تامین باکتری های زنده،مواد مغذی با ارزشی هم چون کلسیم و پپتیدهای بیولوژیک در اختیار بدن قرار می دهند. کلیه فرآورده های لبنی پروبیوتیک از جمله ماست پروبیوتیک را بایستی تا هنگام مصرف،سرد
(کمتر از 5 درجه سانتیگراد)نگه داشت تا هم میزان زنده ماندن باکتری های مفید و هم اثرات پایدار این فرآورده ها را تضمین نمود.
اثرات سودمند پروبیوتیک بر سلامتی
1 )تقویت سیستم دفاعی و ایمنی بدن
2 )ساخت برخی ویتامین ها k )وB ) و اسیدهای آمینه
3)کاهش کلسترول خون
4)بهبود عملکرد دستگاه گوارشی
5)جلوگیری و کاهش عفونت های روده ای
6 )کاهش شیوع و تداوم اسهال
7 )اثر مثبت بر میکروفلور روده و مجاری ادراری
8)بهبود هضم لاکتوز در روده
نوع مطلب : تخصصی، 
برچسب ها :
درباره وبلاگ


علوم و صنایع غذایى به‏مجموعه‏اى از علوم و فنون اطلاق مى‏شود كه كیفیت فیزیكى، شیمیایى و بیولوژیكى محصولات كشاورزى اعم از گیاهى و دامى را از لحاظ تبدیل و نگهدارى موردتوجه قرار داده و امر جمع‏آورى، عمل‏آورى، تبدیل، تكمیل و نگهدارى و حمل و نقل این محصولات را مورد بررسى قرار مى‏دهد.

مدیر وبلاگ : علی بهزادی
جستجو

آمار
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
Google PageRank Checker