تبلیغات
وبلاگ علمی دانشجویان مهندسی صنایع غذایی شیراز(88) - تولید شیر هم‌اکنون صرفه اقتصادی ندارد
 
وبلاگ علمی دانشجویان مهندسی صنایع غذایی شیراز(88)
میزی برای کار،کاری برای تخت،تختی برای خواب ،خوابی برای جان،جانی برای مرگ،مرگی برای یاد،یادی برای سنگ!!!!!!!این بود زندگی!!!؟؟؟
 
 

همایش یک‌روزه بررسی مسائل و مشکلات تولید شیر استان فارس به همت اتحادیه تعاونی صنعت دامپروری این استان در سال نینوای شیراز برگزار شد.

"پرویز صدر"، مدیرعامل اتحادیه تعاونی صنعت دامپروری استان فارس، در حاشیه این همایش،با اشاره به تولید روزانه 1800 تن شیر و فعالیت 34 کارخانه لبنی تولید شیر، گفت: هم اکنون به دلیل افزایش قیمت علوفه و نهاده‌های دامی، تولید شیر فاقد صرفه اقتصادی است؛ در حالی‌که از سال 86 قیمت شیر ثابت باقی مانده اما قیمت علوفه به طور متوسط سالیانه 40 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: دامداران درخواستی برای افزایش قیمت شیر ندارند و در صورت کاهش تعرفه وارادات علوفه، به راحتی می‌توان شیر را در پایه قیمت 400 تومان برای هر لیتر نگه داشت.

به گفته صدر در صورت استمرار شرایط فعلی، صنعت دامپروری و به تبع آن صنایع وابسته‌ای مثل واحدهای لبنی و تولید خوراک دام به تعطیلی کشیده می‌شوند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی صنعت دامپروری استان فارس با انتقاد از عملکرد واحدهای لبنی این استان ابراز کرد: برخی از این واحدها با واردات شیر از دیگر استان‌ها، از خرید تولیدات استان خودداری می‌کنند.

وی اضافه کرد: این اقدام واحدهای لبنی در حالی صورت می‌گیرد که کرایه حمل‌ونقل هم به آنها تحمیل می‌شود اما برای حفظ اقتدار خود و کاهش توانمندی دامدار فارسی، این اقدام را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: واحدهای لبنی با اعمال شرایط سهمیه‌بندی فقط بخشی از تولیدات را از دامداران تحویل می‌گیرند و مازاد نیاز خود را از دیگر استان‌ها وارد می‌کنند.

صدر با اشاره به اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها خاطرنشان کرد: دامپروران استان فارس در این همایش تأکید داشتند تا دولت بسته‌های حمایتی خود در این صنعت را از تسهیلات به سمت کمک‌های فنی و نقدی تغییر دهد.

وی با بیان اینکه دامداران بدهکار به بانک قادر به دریافت تسهیلات بسته‌های هدفمندی یارنه‌ها نیستند، ادامه داد: دامداران انتظار دارند دولت با اعطای کمک‌های فنی، تأمین نهاده‌های دامی، کاهش نرخ علوفه، خرید تضمینی محصولات و تأمین بیمه تولیدکنندگان شیر و تمدید اقساط بدهی‌های عقب‌افتاده دامداران در این طرح از صنعت دامپروری حمایت کند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی صنعت دامپروری استان فارس سرقت از دامداری‌ها را از دیگر چالش‌های این صنعت برشمرد و افزود: دامداران انتظار دارند با ممانعت از حمل شبانه دام و جلوگیری از کشتار دام مشکوک و سرقت در کشتارگاه‌ها و نیز تأمین امنیت و امکان بکارگیری اسلحه در دامداری‌ها بخشی از دغدغه آنان برطرف شود.

ایسنا

 

نوع مطلب : تخصصی، 
برچسب ها : تولید شیر هم‌اکنون صرفه اقتصادی ندارد، صنایع غذایی، صنایع غذایی شیراز، صنعت غذا، وبلاگ صنایع غذایی،
درباره وبلاگ


علوم و صنایع غذایى به‏مجموعه‏اى از علوم و فنون اطلاق مى‏شود كه كیفیت فیزیكى، شیمیایى و بیولوژیكى محصولات كشاورزى اعم از گیاهى و دامى را از لحاظ تبدیل و نگهدارى موردتوجه قرار داده و امر جمع‏آورى، عمل‏آورى، تبدیل، تكمیل و نگهدارى و حمل و نقل این محصولات را مورد بررسى قرار مى‏دهد.

مدیر وبلاگ : علی بهزادی
جستجو

آمار
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

border="0" ALT="Google" align="absmiddle">
Google PageRank Checker